Covid-19 muistilista
Nurmijärvi Seven Ringettes ryJulkaistu: 02.12.2021 09.00

Covid-19 muistilista

Päivitetty 4.12.2021

Tässä kaikille Klaukkalan jäähallissa vieraileville muistilista Covid-19 tilanteeseen liittyen.

Kun kaikki noudatamme viranomaisten, kunnan sekä SRiL:n suosituksia jäähallilla, niin jäsenemme pysyvät terveenä sekä harrastustoimintamme pystyy jatkumaan.

Vain terveenä hallille! Koskee ihan jokaista!

Tällä hetkellä voimassaolevat AVI/KeuSoten rajoitukset sisältävät:

 • lähikontaktien minitointi, turvaväleistä ja hygieniasta huolehtiminen
 • osallistumistietojen kirjaaminen Jopoxiin (jäljityksen helpottamiseksi)
 • vahva maskisuositus
 • yleisötilaisuuksissa max. 20 henkilöä (voimassa 4.12. alkaen), vaihtoehtoisesti voi vaatia koronapassia yleisöltä, jolloin henkilömäärärajoitus ei ole voimassa. Koronapassia saa kysyä vain yli 16-vuotiailta.

Kasvomaskien käyttösuositus voimassa jäähallin sisätiloissa seuran järjestämissä tapahtumissa seuraavilla toimijoilla:

 • Kaikki yli 12 vuotiaat pelaajat (ei koske jäällä tapahtuvaa toimintaa)
 • Kaikkien ikäluokkien valmentajat ja toimihenkilöt (ei koske jäällä tapahtuvaa toimintaa)
 • Ottelutapahtumien toimitsijat
 • Kilpa- ja harjoitushalliin kuljetaan toistaiseksi eri sisäänkäynneistä, niin että harjoitushallin puolella harjoittelevat kulkevat pukukoppeihin aulan kautta ja kilpahallin puolella harjoittelevat jäähallin päädystä.

  Pukukopista siirtyminen jäälle vain joukkueen toimihenkilön luvalla jäähoidon jälkeen. Annetaan vapaa siirtyminen edelliselle joukkueelle poistua jäältä ilman kontaktia muihin joukkueen/seuran jäseniin.

  Vältetään turhaa ajankäyttöä jäähallin yleisissä tiloissa. Väistetään ja annetaan tilaa muille.

  Jäähallissa vietetty aika minimiin. Muistetaan nuorimpien pelaajien valvominen ja ohjaus, käytävällä ei juoksennella ja muistetaan ettei jäähallille tulla liian aikaisin. Jäähalli ei ole leikkipaikka. Muistutetaan myös perheitä asiasta.

  Ringettekouluun maksimissa 1 saattaja per pelaaja. Suositellaan varusteiden pukemista jo kotona pukukopissa vietetyn ajan minimoimiseksi.

  Seura toimii viranomaisten ohjeistuksien mukaisesti. Seura ei aseta joukkueita karanteeniin vaan viranomaiset tekevät päätökset ja toimenpiteet. Seura noudattaa yksityisyyden suojaa ja viranomaisten ohjeita.

  Katsomoissa saa olla yleisöä kunhan turvaväleistä huolehditaan. AVI:n 4.12. alkavien rajoitusten mukaisesti kilpa- ja harkkahallissa saa olla max. 20 henkilöä katsomossa. Joukkue voi vaihtoehtoisesti vaatia koronapassia yleisöltä, jolloin henkilömäärärajoitus ei ole voimassa. Suora lainaus AVI:n tiedotteesta: "Jos koronapassi otetaan yleisötilaisuudessa käyttöön kokoontumisrajoitusten vaihtoehtona, sitä tulee edellyttää koko tilaisuuden osalta. Koronapassi pitää tarkastaa tilaisuuteen saapumisen yhteydessä yli 16-vuotiailta henkilöiltä. Koronapassia ei tarkasteta esimerkiksi henkilökunnalta tai esiintyjiltä." Näin ollen passi tarkistetaan vain yleisöltä, ei toimihenkilöiltä, tuomareilta eikä pelaajilta. Koronapassin tarkistaminen käy helposti mobiilisovelluksella "COVID Certificate Reader".

  Muistakaa ajoissa informoida vierasjoukkuetta voimassa olevista rajoituksista hallilla!

  KeuSote:n tiedotteet: https://www.keski-uudenmaansote.fi/ajankohtaista/

  AVI:n tiedote 4.12. rajoitteista: https://avi.fi/tiedote/-/tiedote/69926502

  Nurmijärven kunnan tiedote: https://www.nurmijarvi.fi/keusoten-koronasuositust...

  SRiL:n maskin käyttöohjeet: https://www.sevenringettes.com/uutiset/1217/sril-m...

  Lisätietoja:

  THL: https://thl.fi/fi/web/infektiotaudit-ja-rokotukset...


  Nurmijärvi Seven Ringettes - puheenjohtaja