Covid-19 muistilista
Nurmijärvi Seven Ringettes ryJulkaistu: 02.08.2021 09.00

Covid-19 muistilista

Päivitetty 2.8.2021

Tässä kaikille Klaukkalan jäähallissa vieraileville muistilista Covid-19 tilanteeseen liittyen.

Kun kaikki noudatamme viranomaisten, kunnan sekä SRiL:n suosituksia jäähallilla, niin jäsenemme pysyvät terveenä sekä harrastustoimintamme pystyy jatkumaan.

Tällä hetkellä voimassaolevat KeuSoten rajoitukset sisältävät:

 • turvaväleistä ja hygieniasta huolehtiminen
 • osallistumistietojen kirjaaminen Jopoxiin (jäljityksen helpottamiseksi)

Kasvomaskien käyttösuositus voimassa jäähallin sisätiloissa seuran järjestämissä tapahtumissa seuraavilla toimijoilla:

 • Kaikki yli 12 vuotiaat pelaajat (ei koske jäällä tapahtuvaa toimintaa)
 • Kaikkien ikäluokkien valmentajat ja toimihenkilöt (ei koske jäällä tapahtuvaa toimintaa)
 • Ottelutapahtumien toimitsijat
 • Kilpa- ja harjoitushalliin kuljetaan toistaiseksi eri sisäänkäynneistä, niin että harjoitushallin puolella harjoittelevat kulkevat pukukoppeihin aulan kautta ja kilpahallin puolella harjoittelevat jäähallin päädystä.

  Pukukopista siirtyminen jäälle vain joukkueen toimihenkilön luvalla jäähoidon jälkeen. Annetaan vapaa siirtyminen edelliselle joukkueelle poistua jäältä ilman kontaktia muihin joukkueen/seuran jäseniin.

  Vältetään turhaa ajankäyttöä jäähallin yleisissä tiloissa. Väistetään ja annetaan tilaa muille.

  Jäähallissa vietetty aika minimiin. Muistetaan nuorimpien pelaajien valvominen ja ohjaus, käytävällä ei juoksennella ja muistetaan ettei jäähallille tulla liian aikaisin. Jäähalli ei ole leikkipaikka. Muistutetaan myös perheitä asiasta.

  Seura toimii viranomaisten ohjeistuksien mukaisesti. Seura ei aseta joukkueita karanteeniin vaan viranomaiset tekevät päätökset ja toimenpiteet. Seura noudattaa yksityisyyden suojaa ja viranomaisten ohjeita.

  Katsomoissa saa olla yleisöä kunhan turvaväleistä huolehditaan. Esim. harkkahallin katsomoon voi ottaa max. 25 henkilöä 2m:n turvaväleillä. Kisahallin katsomossa turvavälit on helpompi pitää isommallakin katsoja määrällä.

  KeuSote:n tiedotteet: https://www.keski-uudenmaansote.fi/ajankohtaista/

  Nurmijärven kunnan tiedote: https://www.nurmijarvi.fi/keusoten-koronasuositust...

  SRiL:n maskin käyttöohjeet: https://www.sevenringettes.com/uutiset/1217/sril-m...

  Lisätietoja:

  THL: https://thl.fi/fi/web/infektiotaudit-ja-rokotukset...


  Nurmijärvi Seven Ringettes - puheenjohtaja